tu jesteś: telefony komórkowe / motorola

Telefony Komórkowe: Motorola

Motorola jest międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA).

Jest spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange.
 
Obecnie znana z produkcji szerokiego zakresu urządzeń, między innymi telefonów komórkowych, sprzętu nadawczo-odbiorczego, oraz infrastruktury sieciowej dla telefonii komórkowej GSM i CDMA.

Wcześniej (oddział Semiconductor Product Sector) znana również jako producent elementów półprzewodnikowych, w tym procesorów do komputerów osobistych Atari, Commodore Amiga, Apple Macintosh.

SPS już dzisiaj nie jest częścią Motoroli, oddział ten został przekształcony w oddzielną firmę, Freescale Semiconductor.

Firmę Motorola założono w 1928 roku pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation. Obecną nazwę przyjęto w 1947 roku, jednak słowo Motorola było znakiem firmowym już od 1930 roku (pochodzi od słów "Motor", czyli silnik, oraz "Vitriola" - potoczna nazwa radia w tych latach; początkowo Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych).

Firma wzbogaciła się znacznie na dostawach sprzętu radiowego dla armii amerykańskiej. Obecnie główny ośrodek Motoroli zajmujący się wytwarzaniem technologii na potrzeby wojska znajduje się w Tel Avivie.

www.motorola.com


Motorola zainteresowana Sagem

Motorola zainteresowała się francuskim koncernem telekomunikacyjnym Sagem. O toczących się rozmowach na temat ewentualnego przejęcia firmy Sagem poinformował na łamach francuskiego dziennika Le Figaro Roland Garriques, szef działu rozwiązań mobilnych Motoroli. Akwizycja byłaby odpowiedzią Motoroli na postępującą konsolidację rynku.

Przedstawiciele grupy Safran, w skład której wchodzi Sagem, potwierdzili zaś, że potencjalna transakcja jest interesująca, choć żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Motorola - dzięki zakupowi francuskiej firmy - mogłaby wzmocnić pozycję na rynku telefonów komórkowych (w trzecim kwartale jej udział, wg Gartnera, wynosił ok. 21%). Sagem ma ponadto spore doświadczenie w produkcji rozwiązań dostępowych i terminali typu set-top-box.


Polityka Prywatnosci |

Motorola Hotele europa - Zumi - Kilargo